Winners announced from the first weekend of the Badger Region Championships

Monday, March 14th, 2016

The following were medalists at the 2016 Badger Region Championships (Weekend No. 1). Click on team name for photos. To purchase any of the photos you see below, contact megancalzavara@gmail.com.

Boys 12s:

1st place: Milwaukee Sting 12 Boys
2nd place: Southwest B12

Boys 13s:
1st place: Milwaukee Sting 13 Boys
2nd place: Southwest B13

Boys 14s: 
1st place: MVC B14-Brian
2nd place:  Milwaukee Sting 14 Boys
3rd place:  Spike Milwaukee B14
3rd place: Southwest B14

Boys 15s:
1st place: MVC B15-Bobby
2nd place:  MVC B15-Phil (no photo available)
3rd place:  Milwaukee Sting 15 Boys
3rd place: Southport B15s

Boys 16s:
1st place: MVC B16-Kyle
2nd place:  Southport B16
3rd place:  Milwaukee Sting 16-1 Boys
3rd place: WVA Nightmares 16-Black

Boys 17s: 
1st place: MVC B17-Jake
2nd place:  MVC B17-Tony
3rd place:  WVA Nightmares 17-Black
3rd place: Lake Country B17s

Boys 18s:
1st place: Milwaukee Sting 18 Boys
2nd place:  Lake Country B18s
3rd place:  MVC 18-Brad
3rd place: Cedarburg Comets

Girls 11s:
Gold bracket 1st place: WVA 11-Black
Gold bracket 2nd place:  Midwest Penguins 11-1s
Silver bracket 1st place: Jr. Vikings 11-Blue
Silver bracket 2nd place: Block Party G11-1s
Bronze bracket 1s place: Tiger Attack 11-Gold

Girls 15 Open:
Gold bracket 1st place: FC Elite 15-Navy
Gold bracket 2nd place: WVA 15-Black
Silver bracket 1st place: Adversity 15s

Girls 16 Open:
Gold bracket 1st place: WVA 16-Black
Gold bracket 2nd place: Adversity-WI 16-1
Silver bracket 1st place: WVA 16-Red

Girls 16 Club:
Gold bracket 1st place: Milwaukee Rally 16-Black
Gold bracket 2nd place:  Wisconsin Ice 16 Purple
Silver bracket 1st place:  West Bend Power 16 Black
Silver bracket 2nd place:  KMVA G16 Navy
Bronze bracket 1st place: Southwest G16-2

Girls 17 Open:
Gold bracket 1st place: WVA 17-Black
Gold bracket 2nd place: Milwaukee Sting 17 Gold
Silver bracket 1st place: WVA 17-Red

Girls 17 Club:
Gold bracket 1st place: Southport G17s
Gold bracket 2nd place:  Madison Elite 17 Teal
Silver bracket 1st place: Milwaukee Sting 17-White
Silver bracket 2nd place: Eau Claire Explosion
Bronze bracket 1s place: Racine Jr’s 17-1s

Girls 18 Open:
Gold bracket 1st place: Milwaukee Sting 18-Gold
Gold bracket 2nd place: WVA 18-Black
Silver bracket 1st place: Milwaukee Sting 18-Black

Girls 18 Club:
Gold bracket 1st place: Eau Claire Air 18-1s
Gold bracket 2nd place: Matrix 18-Red
Silver bracket 1st place: WVA Lake Effect 18 Yellow
Silver bracket 2nd place: Midwest Penguins 18-1s
Bronze bracket 1st place: WVA Central 18-Blue


FacebookTwitterGoogle+